A múltban három atléta képviselte az egyetemi klub színeit, de Dávid László tanítványa az első, aki pontszerző helyen végzett.
Azzal, hogy Battai Sugárt becserélték Párizsban a japánok elleni asszóban, kétszeres olimpikon lett. Nem ő azonban az egyetlen a DEAC történetében, aki képviselte klubját az ötkarikás játékokon.
Nézzük, kik voltak ők! A dokumentumok gyűjtésében Sándor Mihály sporttörténész, a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és a Wikipedia volt a segítségünkre.
A DEAC első olimikonja Göri István volt, aki 1938. június 4-én született Debrecenben. Az iskolai tanulmányi eredményeit rontó testnevelési osztályzat javítása miatt kezdett el sportolni. Testnevelője, Korompai Miklósné inspirálta az atléták edzéseinek látogatására. A „tehetségtelen” diák Korompai Miklós és Rajkai Tibor edzők keze alatt ért el gyaloglásban egyre jobb eredményt. A Debreceni Egyetemi Atlétikai Clubban kezdett sportolni, nem is ment más egyesületbe. Hű maradt Debrecenhez, az egyesülethez a csábítások ellenére. Egyszeres magyar bajnok 20 km gyaloglásban. 1961-67 között volt válogatott. Tokióban az 1964-es olimpián a 20 kilométeres gyaloglásban tizenötödik helyezést ért el. Mai napig két megyei csúcsot tart, nem tudták megdönteni teljesítményét. 20 km gyaloglásban 1:34:08,2, a 30 km gyaloglásban 2:29:50,2 eredménye még megdöntésre vár. A Debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetemen szerzett vegyész diplomát. A BIOGÁL Gyógyszergyárban és a Dohánykutató Intézetben dolgozott nyugdíjazásáig, 2022-ben hunyt el.
Az 1950. szeptember 14-én Pócsmegyeren született Bruzsenyák Ilona szintén járt az olimpián. A sokoldalú sportoló a DEAC atlétájaként távolugrásban és ötpróbában jeleskedett. Többszörös magyar bajnok, aki távolugrásban Európa-bajnokságot is nyert. 1972-ben, még a DEAC atlétájaként a müncheni olimpián ötpróbában 8., távolugrásban 10. helyezést ért el. Eleinte Nyíregyházán Seregi Ernő volt a nevelőedzője, tizenhat éves korában került Debrecenbe, Máté Géza edző keze alá. A Debreceni Atlétikai Clubban a rövidtávfutásokra, távolugrásra készült, és ért el szép eredményeket. Később az Újpesti Dózsába igazolt, 1974-ben az Év legjobb sportolónőjének választották.
Az 1951. május 5-án Hajdúböszörményben született Lázár Magdolna az általános iskolát Hajdúböszörményben végezte, majd tanulmányait a Csokonai Vitéz Mihály Gimnáziumban folytatta. Diplomáját a Kossuth Lajos Tudományegyetem programozó matematikus szakán szerezte. 1973 és 1977 között volt a DEAC atlétája, középtávfutásban ért el kiváló eredményeket. Montreálban, 1976-ban részt vett az olimpiai játékokon, 800 és 1500 méteren indult, helyezést nem ért el. Pályafutása alkalmával 29 alkalommal volt válogatott, a hazai versenyeken összesen 18 aranyérmet szerzett.
Battai Sugár tehát a DEAC történetének negyedik olimpikonja, viszont ő az első pontszerző, hiszen a magyar kardcsapat tagjaként a hatodik helyen zárt. A vele készült interjú itt olvasható.