Bridzs: a DEAC játékosai az OB elődöntőjében szerepelhettek

A DEAC bridzsszakosztálya évek óta működik a kártyajáték ezen formáját kedvelők számára. Tagjai nemcsak a kellemes időtöltés miatt ülnek asztalhoz, hanem versenyeken, bajnokságokon képviselik a Debreceni Egyetem sportklubjának a színeit, és számos szép eredményt értek már el.

Amit bridzsről röviden érdemes tudni: négy játékos játssza egy pakli francia kártyával, dzsókerek nélkül. A két-két szemben ülő játékos alkot egy-egy párt, a két pár egymás ellen küzd. Cél a minél több ütés elvállalása és megszerzése. Egyike azon kevés kártyajátéknak, amelyet versenyszerűen is lehet űzni. Népszerűségét mutatja, hogy 1999-ben a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) olimpiai sportnak minősítette és a 2002-es téli ötkarikás játékokon, Salt Lake Cityben bemutató versenyt tartottak. Bridzsolimpiát rendszeresen szervez a nemzetközi szövetség, legutóbb 2024. október 22. és november 3. között Buenos Airesben ültek asztalhoz a világ legjobbjai.

A DEAC évek óta rendelkezik bridzsszakosztállyal. Tagjai – Mátyus László, Buglyó Sándor, Kertész Zsófia és Krausz Tamás – rendre szép eredményeket érnek el a hazai küzdelemsorozatban. Tavaly például a Magyar Kupa 3. helyezés mellett ezüstérmet szereztek a vidéki csapatbajnokságon, és ennek a kiemelkedő szereplésnek köszönhetően hétvégén részt vehettek az MBSZ versenytermében, a Récsei Bevásárló, Szórakoztató, Iroda és Üzletközpontban rendezett országos csapatbajnokság elődöntőjében. Az eseményen összesen három vidéki és öt budapesti egyesület vett részt két csoportban. A DEAC a B jelű kvartettbe került, ahol a Gamax, a Feel the Card és a Galim gárdájával játszott 32 leosztásos körmérkőzéseket négyórás szintidőn belül. A vasárnapi rájátszásba a két csoport első két helyezettje került. Mivel a DEAC a negyedik helyen zárt, így nem jutott tovább, de már az is dicséretes, hogy a csapat kvalifikálta magát az OB elődöntőjébe. Nincs sok idő a pihenésre, bridzsjátékosaink már készülnek a következő megmérettetésre, ami áprilisban a vidékbajnokság lesz. A 12-14 csapat részvételével zajló esemény első négy helyezettje lehetőséget kap arra, hogy a Magyar Kupa főtáblájára kerülésért egy budapesti csapattal megmérkőzzön, ahol majd további négy budapesti gárda csatlakozik.

A DEAC bridzsszakosztályának vezetője a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Biofizikai és Sejtbiológiai Intézetének dékánja, Mátyus László a sportág magyarországi helyzetéről beszélt.

Itthon van 50-60 csapat, amelyik rendszeresen indul valamilyen bajnokságban. Egy csapatnak maximum nyolc játékosa lehet. Emellett egyre inkább kezd elterjedni a bridzs online változata, hiszen drága lett az utazás, a versenyeken való személyes részvétel, így az internet elég sok játékost ellustított. Az online játék előnye, hogy nagyjából egy időpillanatban a világ minden tájáról akár tízezer játékos is fent lehet. Ami az utánpótlást illeti, az ifjúságot lehet, hogy a póker jobban érdekli, vagy valami olyan, amit viszonylag könnyebb megtanulni, amibe nem kell ennyi energiát fektetni és maga az egész is pörgősebb. Ugyanakkor a Magyar Bridzs Szövetség az utóbbi néhány évben komoly erőfeszítést tett az utánpótlásfejlesztés érdekében, ennek köszönhetően a magyar ifjúsági játékosok kiemelkedő eredményeket érnek el nemzetközi versenyeken is. Tehát valamilyen jövő mindenképpen lesz, de sajnos egy elöregedő sportágról is beszélünk, elég sokan az idősebb korosztályt képviselik a versenytermekben – fogalmazott Mátyus László.

Borítókép: a DEAC bridzsjátékosai (balról Buglyó Sándor, Kertész Zsófia, Mátyus László, Krausz Tamás)