Zagyi Dávid ebben az évben hét alkalommal mérkőzött meg a Magyar Nemzeti Bajnokságban. Magyarország 272 játékosából a 22. legjobbnak bizonyul eredményei alapján. A Magyar Darts Liga kelet-magyarországi régiójában négyszer végzett 2. helyen, ötször bronzéremmel díjazták. A 20 megrendezett fordulóból így az 5. helyen zárt, mellyel indulási jogot szerzett a november 23-án rendezendő döntőre. A múltról, jelenről, jövőről kérdeztük a játékost.
– Hogyan ismerkedtél meg ezzel a sporttal?
– Magával a dartscal 2013-ban találkoztam először 16 évesen. Egy Vincent van der Voort–Dean Winstanley mérkőzést közvetítettek a tévében, és azonnal magával ragadott. Amikor Winstanley bedobta a 9 nyilas kiszállót, és kiszaladt a képernyőről örömében, azonnal beleszerettem a játék hangulatába. Ezen a ponton minden versenyt követni kezdtem, és én is beruháztam egy műanyag táblára, amire rendületlenül kezdtem dobálni. Utána abbamaradt a játék, de a sportot rendszeresen néztem folyamatosan. Ugorva az időben, mikor már két éve Debrecenben laktam, egy ismerősömtől kértem tanácsot, hogy hol van lehetőség a cívisvárosban gyakorolni ezt a sportot, és így jutottam el a DEAC-hoz. Körülbelül három hónapja jártam az edzéseket, amikor Vásárosnaményban versenyt szerveztek. Itt sikerült az első megmérettetésemet megnyertem, valamint ettől a naptól kezdve komolyan kezdtem venni a játékot. Megvettem az első saját szettemet, és elkezdtem jobban foglalkozni a darts rejtelmeivel.
– Mi a legnagyobb eredményed?
– Egy országos Nemzeti NDR forduló 5. hely, és egy WDF versenyen (Hungarian Grand Prix)
elért 9. hely, amit az első igazolt évemben fel tudok mutatni.
– Ki a kedvenc játékosod és miért?
– Többen is vannak. A dobási technika alapján Luke Littlert és Michael van Gerwent mondanám. Személyiség szerint pedig Dirk van Duijvenbodet tetszik, hogy nagyon fel tudja magát pörgetni meccs közben.
– Mennyi időt töltesz gyakorlással?
– Fontos számomra a konzisztencia, így igyekszem napi szinten foglalkozni a dartscal. Naponta 2,5-3 órát tudok magamnak megengedni a munka mellett. A hétvégéim pedig teljesen szabadok, így akár 4-5 órát is rászánok alkalomadtán.
– A DEAC edzései milyen hatással vannak a teljesítményedre?
– Sokat nyomnak a latba! Egyrészt kiemelendő, hogy játékosok között tudok gyakorolni, ami sokkal hangulatosabb, mint otthon egyedül dobálni. Másrészt barátságos edzőmeccseket is tudok játszani társaimmal, ami mutathat egy képet az aktuális formámról.
– Mit gondolsz, miben tudsz még fejlődni?
– Volt már rá példa, hogy éles versenyhelyzetben oda nem illő dolgokon gondolkodom, valamint a gyors dobótechnikámnak köszönhetően az ellenfél tempóját nem felvenni még az a feladat, amivel meg kell birkóznom. A külső tényezőket viszont teljesen ki tudom zárni, mivel a pedagógiai munkám erős zajjal párosul, így ehhez mondhatni hozzá vagyok szokva.
-Mik a jövőbeli álmaid?
– Merj nagyot álmodni! Mindig ezt mantrázom magamnak, így természetesen a PDC (Professional Darts Corporation) a legnagyobb álom, amit valaha el tudok képzelni! Lépésről, lépésre ki fogom kövezni a saját utamat. Ha a végére is érek, ott büszkén elmondhassam magamról azt, hogy megtettem, megcsináltam, amit legjobb tudásom engedett számomra. Az egyik kolléganőm, aki régen számos sporteredményt ért el kézilabdában, azt mondta: érd el a csillagokat, de ha a felhőkig jutsz, nem leszel csalódott. Magamból kiindulva viszont a felhőknél sohasem fogok tudni megállni!
– Mit tanácsolnál azoknak, akik el akarnak kezdeni dartsozni?
– Elsősorban élvezd a játékot, ne legyél dühös, ha egy dobássorozatod nem úgy sikerül, ahogy eltervezted. Mindenképpen tűzz ki apróbb célokat magad elé, ez bármi lehet. Kisebbtől egészen az igazán komoly célokig, De minden esetben ugyanaz a séma: munka, munka, munka, alázat, türelem, munka.
– November 23-án rendezik a Magyar Darts Liga versenysorozat döntőjét, ahol azok a játékosok fognak egymás ellen megmérkőzni, akik a régiójuk legjobbjainak bizonyultak. Milyen eredménnyel lennél elégedett?
– Mivel ez az első évem, túl sokat nem várhatok el magamtól. Egy mérkőzést mindenképpen szeretnék nyerni ebben a mezőnyben, ha pedig egy 9. vagy 5. helyezés sikerülne, akkor már a bravúr kategóriába kerülne ez az eredmény.
Kovács Patrik