Drámai végjáték után értékes siker Kecskeméten

Kétpontos győzelmet aratott a DEAC kosárlabdacsapata a Tippmix Férfi NB I. A 24. fordulójában Kecskeméten. Pethő Ákos alakulata gyenge kezdés után fokozatosan érkezett meg a mérkőzésbe, a végjátékban pedig óriásit küzdve végül sikerült a maguk javára fordítani a találkozót, mellyel óriási lépést tettek a rájátszás kiharcolása felé.

Három napon belül második alkalommal is összecsapott egymással Kecskemét és Debrecen városa, a pénteki labdarúgó mérkőzés után kosárlabdában is összemérhették erejüket a hírös városban a megyeszékhelyek. A DEAC-ot ugyan az első osztályból való búcsú réme nem fenyegeti, a rájátszásba jutás szempontjából azonban legalább olyan fontos derbi várt a DEAC-ra, mint a focistákra pénteken.

Krahodzics és Rakicsevics ziccereivel indult a találkozó, de az első debreceni kosárra sem kellett sokat várni, Drenovac értékesített egy hárompontost a sarokból. A folytatásban azonban állva hagyták a hazaiak a fehér-feketéket, Lee ponterős játékával három perc után már 11-3-t mutatott az eredményjelző. Osztojics és Williamson révén próbált zárkózni a DEAC, de a védekezésük továbbra is átjáróház volt, a kecskemétiek pedig szép labdajáratásokkal rendre üres helyzeteket teremtettek, így a negyed derekán már komoly bajban voltak Mócsánék (21-7). Pongó triplájával és Drenovac kettő plusz egyes akciójával éledeztek a hajdúságiak, de csak átmenetileg tudtak tízen belülre kerülni, az első tíz perc során öt hármast is elsüllyesztő vendéglátók 29-16-ra nyerték az első negyedet.

A második etapot Drenovac két duplája nyitotta, melyre Schöll és Rakicsevics válaszoltak egy-egy betörés után. A DEAC érezhetően sokkal nagyobb energiákat mozgósított védekezésben, melynek meg is lett az eredménye, Pongó két pontos dobásával sikerült újra tízen belülre kerülni (33-24). Kemény, fizikális küzdelem jellemezte a játékot, minden kosárért nagyon meg kellett dolgozni, melynek köszönhetően állandósult a tíz pont körüli differencia. A félidő utolsó perceiben azonban érkezett Mócsán Bálint, aki két hárompontosa után egy szerzett labdával is végigrobogott a pályán, melynek köszönhetően minimálisra olvadt a KTE fórja a nagyszünetre (38-37).

A fordulás után Osztojics centermunkájával a mérkőzés során először átvette a vezetést a DEAC, s bár Lee egy pillanatra visszavette a vezetést övéinek, Drenovac, Williamson és Pongó találataival újra a cívisvárosiak jártak előrébb (40-45). Nem esett szét a hazaiak játéka, újra bekeményítettek védekezésben, Wittmann távolijával pedig a negyed derekán kiegyenlítettek. A folytatásban a debreceni fiatalok léptek elő, Kovács Ákos és Hőgye Patrik amellett, hogy hatalmasat küzdött minden labdáért, támadásban is rendre eredményesek tudtak lenni. Az utolsó megmozdulás azonban a rutinos Anderson nevéhez fűződött, az amerikai hátvéd dudaszós középtávolijával kétpontos előnnyel várhatták a záró felvonást (55-57).

Williamson pontos távolija nyitotta az utolsó tíz percet, nem sokkal később pedig elvesztették vezetőedzőjüket a hazaiak, köszönhetően Sztojan Ivkovics heves reklamálásának és kiállításának. A közjáték inkább a cívisvárosiakat zavarta meg, a KTE két gyors kosárral egy pontra zárkózott, Pethő Ákos pedig gyors időkéréssel reagált. Sikerült is rendezni a sorokat, Drenovac zsákolásával négy perccel a vége előtt kialakult az addigi legnagyobb debreceni vezetés (64-70). Seppala sorozatban szerzett öt pontjával indította a hajrát a Kecskemét, sőt, Lee hármasával már újra náluk volt az előny (72-71). A végjáték igazi dobópárbajt hozott, Mócsán triplájára Seppala válaszolt kintről, majd Williamson és Pongó is értékesített egy-egy hármast, melyek között csak a finn bedobó büntetői érkeztek válaszul (76-80). Az utolsó percben Rakicsevics ziccere után „egy labdára” zárkóztak a vendéglátók, sőt egy kimaradt hajdúsági lehetőséget követően már a győzelemért támadhattak. Lee próbálkozása azonban leszédült a gyűrűről, így Pethő Ákos vezetésével második mérkőzését is megnyerte a Debreceni Egyetem, ráadásul az értékes sikernek hála óriási lépést tettek a rájátszás kiharcolása felé.

Duna Aszfalt-DTKH Kecskemét – DEAC 78-80 (29-16, 9-21, 17-20, 23-23)

KTE: SEPPALA 21/12, RAKICSEVICS 12, Ivkovics 2, LEE 19/15, Karahodzics 8 csere: Wittmann 5/3, Tóth 2, Schöll 6, Kelenföldi 3.

vezetőedző: Ivkovics Sztojan

DEAC: PONGÓ 12/6, MÓCSÁN 13/9, DRENOVAC 18/3, WILLIAMSON 12/6, Osztojics 9 csere: Anderson 5, Kovács 7, Hőgye 2, Garamvölgyi 2.

vezetőedző: Pethő Ákos

Pethő Ákos: Az elején sajnos nagyon puhán védekeztünk, s bár az ellenfél szinte mindent bedobott ekkor, mi is kellettünk hozzá, hogy rendre lemaradjunk, és üres helyzeteket hagyjunk nekik. A második negyedtől keményebbek voltunk hátul, ráadásul a padról érkezők mindegyike új lendületet hozott a játékunkba, aminek köszönhetően a félidőig sikerült visszajönnünk a meccsbe. A kulcs az volt, hogy amikor megfordítottunk, végre elhittük, hogy nyerhetünk, s bár a Kecskemét nagyon nagyot küzdött, mindenre volt válaszunk. Nagyon nehéz meccs volt, de megküzdöttünk a sikerért, így csak magunkra kell koncentrálnunk az alapszakaszból hátralévő bajnokikon.