Egy jobb szezonban bízva

A DEAC jégkorongszakosztálya ma szezonnyitó sajtótájékoztatót tartott, amelyen szó esett az elmúlt idény nehézségeiről, a változásokról és az idei célokról.

Nem vitás, hogy a DEAC jégkorongcsapata az előző idényben várakozáson alul teljesített, emiatt sokan elkezdték temetni a debreceni jégkorongot. A szakosztály azonban a nehézségeket leküzdve, egy újjáalakult csapattal bizakodva vág neki a 2023-2024-es idénynek.

A mai szezonnyitó sajtótájékoztatón Lóczi Lászlóné Kovács Marianna, a DEAC ügyvezetője arról beszélt, hogy bár jól indult a jégkorongcsapat szereplése a Szuperkupa-győzelemmel, utána azonban nem jöttek az eredmények.

A rosszabb szereplés miatt is történtek a jelentős változások, amellyel új színt szerettünk volna hozni a DEAC jégkorong működésébe – utalt az ügyvezető arra, hogy egy új stáb került a csapat mellé, illetve Fodor András lemondása után Fucskó Tamás lett a szakosztályvezető.

Fucskó Tamás ismertette az Erste Ligában bekövetkezett változásokat. Mint elmondta, a tavalyi 36 forduló helyett 44 mérkőzést játszanak majd a csapatok az alapszakaszban.

A legjobb nyolc kerül a rájátszásba, ahol a párosítások a korábbi évekkel ellentétben nem választás alapján alakulnak ki, hanem a helyezések szerint, vagyis az első a nyolcadikkal, a második a hetedikkel és így tovább. Ennek megfelelően próbáltuk úgy kialakítani a keretet, hogy hosszabb legyen a padunk. Szeretnénk a legjobb nyolcba kerülni, innentől pedig bármi megtörténhet, de szeretnénk természetesen a rájátszásban is minél tovább jutni. A Magyar Kupában az utolsó előtti körben csatlakozunk a küzdelmekbe, itt a célunk a final four, ami nagyon nehéz lesz, de ha sikerül, azzal már bebizonyítottuk, hogy bármire képesek vagyunk – fogalmazott a jégkorongszakosztály vezetője.

Vaszjunyin Artyom vezetőedző elmondta, a felkészülés első két hetében még szárazedzésekkel készült a csapat, majd augusztus 15-én a jégen folytatódott a munka.

Az első felkészülési mérkőzésig minden rendben volt, utána azonban vírus támadta meg a csapatot, és sérülések is hátráltatták a munkát. Jelenleg is vannak játékosok, akikre ne számíthatunk, így kell készülnünk az Erste Liga-rajtra – mondta az orosz származású szakvezető, aki hozzátette, hogy különböző a keret összetétele, hiszen vannak az erősebb fizikumú, de egyszerűbb hokit játszó amerikaiak és vannak technikásabb játékosok, a kettő ötvözetéből alakulhat ki a DEAC stílusa.

Molnár Dávid csapatkapitány úgy látja, az új játékosok beilleszkedésével nem volt probléma, hamar megtalálták a közös hangot a régebben itt jégkorongozó társakkal.

Az öltözőben nagyon jó a hangulat, mindenki odateszi magát az edzéseken és bizakodva várjuk a pénteki rajtot – tette hozzá Molnár Dávid.

Az Erste Liga-szezont két idegenbeli mérkőzéssel kezdi a DEAC: szeptember 29-én a DVTK, majd két nappal később a magyar bajnok Ferencváros otthonában lép pályára. Az első hazai találkozót október 5-én, a címvédő Gyergyói HK ellen vívják a fekete-fehérek.

Háttéranyag

Előző szezon
A 2022-2023-as szezon a vártnál gyengébben sikerült, a csapat az eredeti célokkal ellentétben idő előtt fejezte be az Erste Ligát. Az alapszakaszt a hetedik helyen zárta a DEAC, így playoff-kvalifikációt kellett játszania, amelyben 3-0-ra alulmaradt a FEHA19 együttesével szemben, vagyis nem jutott a rájátszásba. Azzal, hogy már februárban véget ért az idény az együttes számára, sokan elhagyták a klubot, mivel szerettek volna még a szezon hátralévő részében tétmérkőzést játszani. A gyengébb szereplés a szakmai stábban is változást hozott: távozott György József vezetőedző, aki azonban maradt az egyesületnél és a DEAC Jégkorong Akadémia szakmai igazgatója lett, míg Kecskeméti Áron pályaedző az Alpesi Ligában próbál szerencsét.

Új stáb a jégkorongcsapat élén
Az egyeztetések, tárgyalások után a DEAC vezetősége Vaszjunyin Artyomot bízta meg a vezetőedzői feladatok ellátásával, míg segítőtársa Berta Ákos lett, kapusedzőnek pedig a finn Aleksi Jaaskelainen érkezett.

A most 39 éves szakvezető bár Kijevben született – mert éppen akkor ott jégkorongozott az édesapja -, de szülei oroszok. Tízéves kora óta él Magyarországon, 16 évesen már az Alba Volánban játszott, és bár később megfordult a Ferencváros, valamint a Dunaújváros csapatában is, de pályafutása jelentős részét Székesfehérváron töltötte, az EBEL-ben is rendszeresen jégre lépett. Hétszeres magyar bajnok, aki emellett közel nyolcvan alkalommal öltötte magára a magyar válogatott szerelését, a szapporói hősök egyike. A cívisvárosi szurkolók is jól ismerhetik, hiszen 2013-2017 között játékosként a Debreceni Hoki Klub MOL Ligás csapatát erősítette. Pályafutása befejeztével visszatért Székesfehérvárra, ahol az utánpótlásban töltött be edzői szerepet, az U21-es csapattal két bajnoki címet szerzett. Edzői pályafutása során először irányít felnőttcsapatot.

A 35 éves Berta Ákos 2014 óta a debreceni jégkorong egyik meghatározó alakja. Dunaújvárosban nevelkedett, majd hosszabb fővárosi időszak következett: volt az Újpest, a Vasas és az FTC hokisa. A DHK-ba 2015-be igazolt, és azóta – egy rövid kitérőt leszámítva – a cívisvárosban él. Tagja volt a DEAC jégkorong 2018-as megalakulásának, sőt négy sikeres idényt teljesített a Debreceni Egyetem gárdájában csapatkapitányként. A 2022-es visszavonulását követően a DEAC Jégkorong Akadémia U16-os együttesében edzősködött.

A 48 éves Aleksi Jaaskelainen 2005-ben hazájában, Finnországban kezdett edzőként a kapusokkal foglalkozni. A 2018-19-es és 2019-20-as szezonban dolgozott először hazánkban a HK Budapest kapusedzőjeként, 2020-21-ben pedig Erdélyben, a Sapientia U23-as, majd az SZJA ifiegyüttesénél vállalt munkát. A következő idényben a Ritten Alpesi Ligás felnőttcsapatánál, míg tavaly a Podhale Nowy Targ csapatainál tevékenykedett, 2023-tól pedig a DEAC szakmai stábjának a tagja.

Érdekesség, hogy Vaszjunyin Artyom és Berta Ákos korábban együtt játszott a DHK-ban, most pedig edzőként dolgozik újra együtt a debreceni jégkorongcsapat sikeréért.

A keret változása
Az előző szezon korai befejezése miatt sokan távoztak a DEAC-tól, így jelentős az érkezők száma is. Szerencsére több meghatározó játékossal sikerült hosszabbítani. Továbbra is a DEAC-ot erősíti a gárda húzóembere, a válogatott erőssége, Hetényi Zoltán, és szintén élvezhetjük a következő szezonban Dominik Novotny, Gönczi Lajos, Mark Szmirnov, Kozma Ferenc, Bukor Rajmund, Molnár Dávid, Mazzag Dániel, Mihalik András, Jakabfy Sámuel és Sándor Bence játékát.

Érkezett: Szeles Martin, Hári Norbert, Raymond Brice, Niks Krollis, Vlagyiszlav Barkovszkij, Nyikita Usnyev, Nicholas Rivera, Dobmayer Dominik, Anton Vasziljev, Kamil Mingazov, Mihail Bucskin és Rétfalvi Kristóf. Az első kerettel kezdte a felkészülést több saját nevelésű játékos is, így elképzelhető, hogy fiatalok is csatlakoznak majd a felnőttcsapathoz.

Új dizájnt kap a mez
Mint minden szezonban, a csapat meze ezúttal is megújul. A karon és a logónál elhelyezett hatszög arra utal, hogy a hatodik idényét kezdi a DEAC az Erste Ligában.

Felkészülés
Mivel sok volt az új játékos, a szakmai stáb úgy állította össze a programot, hogy két hónap teljen el az első bajnoki mérkőzésig, ezért viszonylag korán, már július 31-én megkezdődött a felkészülés. Az azóta eltelt időszakban a tervezett hét edzőmérkőzésből ötöt tudott lejátszani a DEAC (a két csehországi meccsre nem utazott el együttesünk, mivel ott az orosz és a fehérorosz játékosaink nem léphettek volna pályára). Az első meccsen, a szlovák Extraliga-bronzérmes HK Spisská Nová ellen nagy csatában 4-2-re kikapott együttesünk, majd a két FEHA19 elleni összecsapást megnyerte (itthon 2-1-es, idegenben 3-2-es siker). A Ferencváros otthonában 3-1-re, míg az utolsó edzőmeccsen, a DVTK ellen hazai pályán 5-3-ra kapott ki a DEAC.

Nehéz sorsolás
Az Erste Liga-szezont két idegenbeli mérkőzéssel kezdi a DEAC: szeptember 29-én a DVTK, majd két nappal később a magyar bajnok Ferencváros otthonában lép pályára. Az első hazai találkozót október 5-én, a címvédő Gyergyói HK ellen vívják a fekete-fehérek.