Nagyot küzdött a tartalékos DEAC, de a végén a Paks örülhetett

Hatpontos vereséget szenvedett az erősen tartalékos DEAC-Tungsram az NB I A-csoportjának 11. fordulólában az Atomerőmű SE vendégeként. A hajdúságiak ezzel visszacsúsztak a 7. helyre a tabellán, és nagyon nehéz helyzetbe kerültek a Magyar Kupa részvételért folytatott harcban.

A Debreceni Egyetem újdonsült vezetőedzője, Jorgosz Vovorasz nem volt egyszerű helyzetben első tétmérkőzésén, hiszen gyakorlatilag a fél csapata nem állt rendelkezésére. Azt már korábban is tudni lehetett, hogy Tóth és Valerio-Bodon nem játszik, de a héten kisebb sérülést szenvedő Dzseletovics és Neuwirth sem tudta vállalni a játékot, és az új szerzemény, Hagins is gyomorrontásra panaszkodott a mérkőzés előtt, igaz, ő végül nevezve lett a cserék közé. Mivel alig maradt bevethető játékosa a hajdúságiaknak, így Kovács Ákos végül törött újjal is játékra jelentkezett, de így is csak kilenc hadra fogható embere volt a szakmai stábnak.

A nehézségek ellenére nem kezdte rosszul a mérkőzést a DEAC, Drenovac hárompontosával és Aska zsákolásával másfél perc után 5-2-es vezetésre tettek szert. Ahogyan azt várni lehetett, a hazaiak igyekeztek kihasználni a debreceniek gyengeségeit, és Eilingsfeld vezetésével hamar fordítottak (8-5). Bár Drenovac eddig is vezére volt a csapatnak, a vészhelyzetre való tekintettel szemmel láthatóan hatalmas energiákat mozgósított, s az első tíz percben dobott 13 pontjával jelezte, ő bizony győzelemmel távozna Szekszárdról. A szokatlan felállásból adódóan sok hiba csúszott a debreceniek játékába, de az első negyedet meglepő módon így is megnyerték 20-16-ra.

A folytatásban hamar egyenlített a Paks, de Hagins és Aska ketteseivel, valamint Drenovac triplájával újra ellépett a DEAC (20-27). Érződött, hogy Vovorasz nem csak a levegőbe beszélt, mikor kőkemény védekezést ígért csapatától, a cívisvárosiak sebzett oroszlánként küzdve tartották előnyüket, sőt a negyed derekán Polyák hármasával már kétszámjegyű vezetésre tettek szert (21-32). Hagins távolijával már tizennégy is volt közte, de az ASE a nagyszünethez közeledve egy 6-0-s rohanással zárkózott. A félidő utolsó momentuma így is a debrecenieké volt, Polyák triplájának köszönhetően 38-27-es debreceni vezetéssel mehettek az öltözőbe a felek.

A fordulás után érezhetően más ritmusban kezdett az ASE, az első öt támadásukat kivétel nélkül kosárra váltották, időt is kért Vovorasz (39-42). Brzoja hárompontosával a negyed derekán egyenlített a Paks, s bár a területvédekezéssel valamelyest sikerült kizökkenteni a hazaiakat, Taylor ziccerével hosszú idő után újra átvették a vezetést (46-45). Aska fújt ébresztőt egy kettő plusz egyes akcióval, majd Hagins jelentkezett egy hármassal, de a negyed hajrája a piros-kékeké volt, Taylor utolsó másodperces közelije után újra visszavették a vezetést (54-53).

Jót tett a szünet a hajdúságiaknak, a záró felvonást egy 10-3-as rohammal indították, időt is kért Petar Mijovics (57-63). A folytatásban kissé kapkodóvá vált Polyákék játéka, öt perccel a vége előtt Kovács hármasával át is vették a vezetést a tolnaiak. Kerpel-Fronius egy távolival, Drenovac pedig egy kettő plusz egyes akcióval válaszolt, de Brown hárompontosával így is 71-71-el kezdhették meg az utolsó három percet a csapatok. Aska ziccere után Taylor értékesített egy nagyon fontos triplát, Brojza büntetője után pedig már hárommal ment a Paks az utolsó minutumhoz érkezve (76-73). A hajrában Drenovac csak az egyik büntetőjét dobta be, majd Taylor egy újabb kettest küldött a helyére, Kovács technikai hibáért megítélt egypontosa után pedig el is dőlt a találkozó.

Az erősen tartalékos DEAC-Tungsram ugyan hatalmasat küzdött, de nem sikerült begyűjteni a bajnoki pontokat, a hetedik helyre visszacsúszva pedig nagyon nehéz helyzetbe kerültek a Magyar Kupa kvalifikációt illetően.

Tippmix Férfi NB I A 11. forduló

Szekszárdi Városi Sportcsarnok (Benczur, Farkas, Nyilas)

Atomerőmű SE – DEAC-Tungsram 80-74 (16-20, 11-18, 27-15, 26-21)

ASE: Goins 6/6, Frank 2, Brown 10/6, EILLINGSFELD 12, Brzoja 10/3 csere: KOVÁCS 21/9, TAYLOR 13/6, Buljevics 6.

vezetőedző: Petar Mijovics

DEAC: Kerpel-Fronius 5/3, Thames 7/3, Balázsi -, DRENOVAC 27/3, ASKA 19 csere: Polyák 6/6, Hagins 10/6, Kovács -, Gáspár.

vezetőedző: Jorgosz Vovorasz

Jorgosz Vovorasz: Az első húsz percben jól kosárlabdáztunk, a védekezésünk rendben volt, és a türelmes támadásainknak köszönhetően már tizennégy ponttal is vezettünk. A második félidőben a Paks sokkal agresszívabban jött ki, amit nem jól reagáltunk le, és hamar leadtuk az előnyünket. Kulcsszituációkban extra hárompontosokat kaptunk, ráadásul sok második esélyt adtunk az ellenfélnek, és erre a magasembereink hiánya sem lehet magyarázat. Nehéz hetek elé nézünk, a csapat kémiáján mindenképpen javítanunk kell, hiszen jövő héten az eddig veretlen listavezető érkezik hozzánk.