Határozott célok a DEAC szkanderszakosztályánál

A Magyarországon is egyre népszerűbbé váló szkander a DEAC új szakosztályaként mutatkozik be Kertész Attila vezetésével, aki jelenleg az Állattenyésztési Tudományok Doktori Iskola PhD hallgatója. A többségében debreceni hallgatókból álló fiatal, ütőképes csapat már várja a lehetőséget, hogy minél hamarabb elkezdhesse a munkát.

Új szakosztály csatlakozott a DEAC-hoz: a szkander. Karbirkózásnak is nevezik, és egy igen nívós sportággá nőtte ki magát az évek során, amelyben magyar sportolóink nemcsak hazai versenyeken, hanem nemzetközi terepen is egyre nagyobb sikereket érnek el.

Ez nem egy kocsmasport, hanem itt komoly felkészülést igénylő megmérettetésekről van szó. Ha az adott sportoló nincs se testben, se fejben kellőképpen felkészülve, akkor súlyos sérüléseket lehet szerezni” – taglalta Kertész Attila szakosztályvezető.

A tévhitekkel ellentétben ez egy nagyon összetett sportág. Nemcsak a jó fizikumból és erőnlétből tevődik össze, hanem elengedhetetlen részét képezi a kitartás, nagyfokú koncentráció és nem utolsó sorban a stratégia, tehát egy saját technika felépítése és elsajátítása.

Én az elején csak hobbiként tekintettem a szkanderre, majd miután a sportág két nagy ikonjával, Dóró Zsolttal, a Magyar Szkander Szövetség kapitányával és Bohos Kornéllal, a debreceni Cutler Gym vezetőjével találkoztam, hamar rádöbbentem, hogy mennyi lehetőség rejlik ebben a sportban. Nekem ők adták meg azt a kezdőlöketet és motivációt, ami a szkanderhez nélkülözhetetlen.”

A csapat tagjai mind más sportágakból megszerzett tapasztalatokkal érkeztek, ezt felhasználva próbálják az ott elsajátított készségeket fejleszteni és ötvözni az itt megtanultakkal. Előnnyel indul az, akinek van korábbi kapcsolata a sportolással, főleg, ha az egy olyan mozgásforma, amely nagy erőnlétet igényel, azonban ez nem jelenti azt, hogy e nélkül ne lehetne elkezdeni komolyabban foglalkozni a szkanderrel.

Ez a sportág kortól és nemtől független nyitott mindenki számára. Fontos viszont, hogy az egyén rendelkezzen egy egészséges önkritikával, és a saját szintjének és súlycsoportjának megfelelő versenyzőkkel küzdjön meg. Pozitív eredményt elérni csak így lehetséges.”

Arra a kérdésre, hogy a csapat milyen célokat szeretne elérni a DEAC-nál, igencsak határozott válasz érkezett a sportolótól.

A DEAC több sikeres sportággal büszkélkedhet, amelyek közé mi is be szeretnénk kerülni. Célunk, hogy egy elismert szakosztállyá válhassunk, hogy szépen fokozatosan egyre több hallgató és sportoló ismerje meg a csapatunkat, lásson potenciált bennünk. Ezen kívül pedig fontos célkitűzés számunkra, hogy olyan versenyzőket tudjunk faragni, akikre fel lehet nézni” – fejtette ki Kertész Attila

Süvöltős Bettina