Dávid László: Az egyetem és a DEAC nélkül nem tartanánk itt

Vívószakosztályunk edzője nagyon büszke arra, hogy Debrecenben készülve tanítványainak soha nem látott magasságokat sikerült elérniük.

Mint arról beszámoltunk, október 23-a, az 1956-os forradalom és szabadságharc kezdetének 67., valamint a Magyar Köztársaság kikiáltásának 34. évfordulója tiszteletére Debrecen önkormányzata ünnepi közgyűlést rendezett a Kölcsey Központban, ahol több szakember elismerésben részesült. Az egyikük a DEAC vívószakosztályának edzője, Dávid László, aki Hajós Alfréd-díjat vehetett át Debrecen polgármesterétől, Papp Lászlótól.

Nagyon fontos számunkra ez az elismerés – kezdte Dávid László. – Itt szándékosan használok többes számot, mert bár én vehettem át a város által adományozott díjat, ugyanakkor az egész vívószakosztály szakmai stábjának a munkáját ismerték el. Fontosnak érzem, hogy a DEAC és az egyetem után tágabb környezetünk, Debrecen városa is értékeli a munkánkat. A legértékesebb eredményeket ugyan a versenyeken érjük el, de a Hajós Alfréd-díj is kiemelt helyet kap majd a dicsőségfalon.

Dávid László egyetemi évei alatt kezdett edzősködni, s a 2000-es évek elejétől dolgozik a debreceni vívósportért. A rendszerváltás után a cívisvárosi kardvívás a megszűnés határára került, ám a DEAC vívóműhelye Dávid László munkájának eredményeként az ország egyik legsikeresebb vívószakosztályává vált egy fővároscentrikus sportágban. Ő volt a 2017-ben megalakult Interfencing DSC egyik alapítója.

2017-ben valóban nem úgy nézett ki, hogy valaha is alkalmunk lesz majd a legmagasabb célokért küzdeni a vívósportban. Szakmai és személyes viták miatt nem tudtuk a helyi vívótermet használni, ezért iskolai tornatermekben, garázsokban és a járvány idején egy kocsmafolyosón tartottuk az edzéseket. Örökké hálás leszek a tanítványaimnak, hogy a mostoha körülmények ellenére is kitartottak mellettem. Soha nem tudom viszonozni azt a sok támogatást sem, amit barátaimtól, a jelenleg is a DEAC színeiért dolgozó szakemberektől kaptam. Sápi Máté szakosztályvezető és dr. Szőke Csaba ügyvéd és edző mindig ott volt mellettem, amikor a hátteret kellett megteremteni. Bíró Dávid, Dezső Tibold, Kontor Zsolt és Nyisztor-Csáki Sándor pedig a legrosszabb pillanatokban is felvette a fegyvert, hogy tanítsa ezt a tradicionális magyar küzdősportot. Hosszú még azon személyek listája, akik nagyon sok áldozatot hoztak a debreceni vívósportért. Nincs is szándékom senkit megbántani azzal, hogy kihagyom a felsorolásból, de a fent nevezett urak nélkül most sem olimpiáról, sem világbajnoki címekről nem tudnánk beszélni. Jelenleg nagyon jó körülmények között dolgozhatunk, hála a Debreceni Egyetemnek, elsősorban Bács Zoltán kancellár úrnak és a DEAC vezetésének, főképpen Lóczi Lászlóné Kovács Mariannának. Nekik köszönhetően a vívószakosztályunk működését hosszabb távon is biztosítva érezzük, így a jelenben és a jövőben egyaránt csak a szakmai munkánkra kell figyelnünk. Régebben előfordult, hogy egy edzőre nem csak a szakmai feladatok elvégzése hárult, így nem is igazán beszélhettünk professzionális vívásról a városunkban. Az egyetem és a DEAC vezetésének jóvoltából azonban az amatőr viszonyok megszűntek, mindenkinek csak azzal kell foglalkoznia, amihez valójában ért. A kiváló körülmények hatására az olimpiai kijutást követően már sikerült két felnőtt világbajnoki címet is elhódítani. A célunk nem is lehet más, mint kőkemény munkával további sikerek elérése, ezzel is meghálálva azt a bizalmat, amit belénk fektettek – tette hozzá a kiváló szakember.

Dávid László legeredményesebb tanítványával, Battai Sugár Katinkával 9 éves kora óta dolgozik együtt, de kezei alatt pallérozódik a juniorkorosztály hazai ranglistájának élmezőnyébe tartozó Bányay Marcell és K. Szabó Mátyás is. A kadétok között ugyancsak az ő szakmai irányításával készül a sokra hivatott Kónya Csenge, valamint Wladimir Véda többszörös magyar bajnok utánpótlás-versenyző is. Évtizedes munkájával számos tehetséget nevelt a debreceni vívásnak, köztük felnőtt olimpikont és világbajnok versenyzőt debreceni színekben, valamint utánpótlás világklasszisokat, a jövő reménységeit. 2021 óta az ő szakmai irányításával készül a háromszoros paralimpiai ezüstérmes Osváth Richárd is.

A jól végzett munka esetünkben elnyerte a jutalmát. Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy vidékről indulva, és Debrecenben készülve tanítványaimnak a helyi vívósportban soha nem látott magasságokat sikerült elérniük. Eredményeinkkel és profi munkánkkal olyanokat is inspirálunk, akik korábban elképzelhetetlennek tartották, vagy csak álmodoztak arról, hogy a debreceni vívók világversenyeken éremes helyezésekért harcolhassanak. Három év múlva azzal lennék igazán elégedett, ha a debreceni vívósportban felfedezett tálentumok a tehetségüknek megfelelő karriert futnának be. És hogy mi kell ehhez? Alázatos és jól végzett szakmai munka, valamint szorgalmas tanítványok. Hiszem azt, hogy a siker a versenyzőé, de a kudarc az edzőé. Mi a DEAC-nál azért dolgozunk nap mint nap, hogy a tanítványaink sikereitől legyen hangos a sajtó. Külön öröm számunkra, hogy ezt a legmagasabb szinten, a felnőttek között bizonyíthatjuk – zárta Dávid László.

DehirHajós Alfréd-díjas: Dávid László